Nezina vecumu
No pirmā acu uzmetiena Hamburgas tiesā izskatītā lieta šķiet pavisam vienkārša. Uz apsūdzēto sola nosēdinātie desmit somālieši pagājušā gada aprīlī netālu no Somālijas krastiem mēģināja nolaupīt kravas kuģi Taipan. Uzbrukuma laikā viņi atklāja uguni pret kuģa komandtiltiņu, tomēr neviens netika ievainots, jo kuģa kapteinis nīderlandietis Dirks Egers un viņa komandas locekļi jau bija paspējuši paslēpties kādā drošā telpā.
Drīz notikuma vietā ieradās netālu patrulējošā Nīderlandes jūras spēku specvienība, kas bija saņēmusi palīdzības saucienus no Taipan. Starp karavīriem un uzbrucējiem sākās apšaude, tomēr tajā neviens netika nogalināts vai ievainots, un pirāti tika aizturēti.
Tad lieta sarežģījās. Nīderlandieši uzstāja, ka pirāti ir jānodod tiesāšanai Vācijā, jo Taipan piederēja kuģniecības kompānijai, kas reģistrēta Hamburgā. Vācieši nolēma, ka somālieši ir jānodod tiesai, kas izskata ar pusaudžiem saistītas lietas. Tas notika, neņemot vērā to, ka tiesībsargājošajām iestādēm nebija pārliecības, vai visi apsūdzētie ir nepilngadīgi.
Viņu vecumu ir grūti noteikt, jo Somālijā kopš 1991. gada nav funkcionējošas valdības, nevienam no pirātiem nav dzimšanas apliecības. Viens no apsūdzētajiem apgalvo, ka viņam ir 16 gadu, bet mediķi pēc veiktajām analīzēm lēš, ka viņa vecums ir ap 18 vai 19 gadiem. Konkrētā vecuma noskaidrošana var izrādīties ļoti nozīmīga tiesas galīgajā spriedumā, raksta Der Spiegel.
Galvassāpes tiesnešiem
Grūtības ar apsūdzēto vecuma noteikšanu nav pati lielākā problēma, kādēļ novembrī sāktais tiesas process pagaidām īsti nesokas.
Lielākās galvassāpes tiesnešiem sagādā problēma, kā piemērot Vācijas likumus noziedzniekiem no valsts, kurā jau gadiem likumu vispār nav.
Pirātu advokāti piedāvājuši apsūdzētos nodot sociālajiem dienestiem, kas viņiem palīdzētu iemācīties vācu valodu un iegūt arodu, lai vīrieši iekļautos Vācijas sabiedrībā.
Tomēr piedāvājuma pretinieki uzskata, ka, attaisnojot apsūdzētos, pilnībā tiks iznīcināta Eiropas valstu vēlme tiesāt notvertos pirātus.
Vācija vairākkārt uzsvērusi nepieciešamību izveidot starptautisko tiesu, kas nodarbotos tikai ar pirātu tiesāšanu.
Iepriekš vairāki pirāti tika tiesāti Kenijā, bet cilvēktiesību aizstāvji aktualizēja jautājumu par valsts cietumu stāvokli. Punktu pielika tiesas spriedums, ka Kenijas likumi nedarbojas starptautiskajos ūdeņos.