Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Vācija tuvu lielajai koalīcijai

Divus mēnešus pēc Bundestāga vēlēšanām to uzvarētāja - līdzšinējās kancleres Angelas Merkeles vadītā Kristīgo demokrātu savienība (CDU) - un otrajā vietā finišējusī Sociāldemokrātu partija (SPD) vienojušās par tā sauktās lielās koalīcijas atjaunošanu, lai kopīgi nostiprinātu Eiropas Savienības (ES) lielākās ekonomikas izaugsmi un veicinātu parādu krīzes novārdzinātās eirozonas atveseļošanos.

Panāk abpusēju uzticību

Konservatīvajai A. Merkelei, kura kancleres postenī ir jau astoņus gadus, pie ideoloģiskajiem pretiniekiem sociāldemokrātiem vajadzēja vērsties pēc tam, kad 22. septembrī notikušajās vēlēšanās piecu procentu barjeru nepārvarēja un parlamentā neiekļuva CDU līdzšinējie koalīcijas partneri - liberālā partija Brīvie demokrāti. CDU un tās māsaspartija no Bavārijas - Kristīgi sociālā savienība (CSU) - vienā valdībā ar SPD strādāja A. Merkeles pirmajā valdīšanas termiņā no 2005. līdz 2009. gadam. Tomēr daudziem sociāldemokrātiem nav labu atmiņu par abu partiju iepriekšējo «aprēķina laulību», jo, viņuprāt, A. Merkele toreiz SPD «turēja zem tupeles».

Šis iemesls un krasi atšķirīgie politisko spēku viedokļi vairākos jautājumos lika izteikt rezervētas prognozes par to, vai CDU un SPD spēs iziet uz kompromisiem, lai pēc četru gadu šķirtības atkal strādātu vienā komandā.

Izrādījās, ka spēj, jo trešdien agri no rīta konservatīvie un sociāldemokrāti nāca klajā ar paziņojumu, ka pēc 17 stundu ilga sarunu raunda ir panākta vienošanās par koalīcijas izveidošanu. A. Merkele paziņoja, ka vienošanās apliecina «abpusēju uzticību», bet SPD līderis Zigmārs Gabriēls sacīja, ka tā ir «godīga».

Apmierināja prasības

Piecās nedēļās kopš sarunu sākuma CDU un SPD spēja rast kopsaucēju par vairākām prasībām, ko partijas viena otrai bija izvirzījušas.

Sociāldemokrāti panāca savu galveno prasību - Vācijā federatīvā līmenī pirmo reizi noteikt minimālo atalgojumu. Tika apmierināta arī SPD prasība samazināt pensionēšanās vecumu no 67 uz 63 gadiem cilvēkiem, kas vismaz 45 gadus ir veikuši sociālās iemaksas, vēsta raidsabiedrība Deutsche Welle.

Savukārt kristīgie demokrāti panāca, ka tuvākajos četros gados netiks palielināti nodokļi, liekot SPD atkāpties no prasības par tā sauktā bagātnieku nodokļa ieviešanu. Kancleres partija arī panāca, ka līdz 2017. gadam Vācija nedrīkst palielināt federālā parāda apmēru.

Vienlaikus potenciālie koalīcijas partneri vienojās, ka tuvākajos četros gados valdība papildu tēriņiem un investīcijām atvēlēs 23 miljardus eiro (16 miljardu latu). Tas ir vairāk nekā uz pusi mazāk par 50 miljardiem eiro (35 miljardi latu), ko dažādiem mērķiem vēlējās tērēt CDU un SPD. Tomēr tas pārsniedz A. Merkeles prasīto 15 miljardu (19,5 miljardi latu) tēriņu slieksni, raksta The Financial Times.

Lielās koalīcijas izveide nesola Vācijas ārpolitiskā kursa izmaiņas. Sagaidāms, ka arī nākamā A. Merkeles valdība uzstās uz nepopulārām reformām ekonomiski nīkuļojošajās eirozonas valstīs un lai visas eirozonas dalībvalstis ievērotu fiskālo disciplīnu.

Bezprecedenta balsojums

CDU un SPD vienošanās nav izbeigusi politisko neskaidrību Vācijā, jo sociāldemokrāti ir nolēmuši, ka galavārds par iešanu vienā valdībā ar konservatīvajiem pieder partijas biedriem. Tāpēc nākammēnes notiks bezprecedenta balsojums, kurā varēs piedalīties ikviens no 473 tūkstošiem SPD biedru.

Ir grūti prognozēt, kā šī balsošana, kas notiks ar pasta starpniecību, noslēgsies. Ņemot vērā SPD iekšienē pastāvošo plašo pretestību lielās koalīcijas izveidei, ir liela varbūtība, ka CDU un SPD vienošanās tiks noraidīta.

Tādā gadījumā konservatīvajiem var būt jārunā ar zaļajiem par kopīgas valdības veidošanu, bet tas būtu sarežģīti, jo maz ticams, ka A. Merkele piekristu zaļo plāniem saistībā ar atjaunojamajiem energoresursiem, kas prasītu papildu tēriņus no Vācijas budžeta.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Līdz 2017. gadam papildu tēriņiem valdība atvēlēs 23 miljardus eiro, vienlaikus nepalielinās nodokļus un federālā parāda apjomu.

No 2015. gada 1. janvāra visā valstī ieviesīs minimālo atalgojumu - 8,5 eiro par vienu darba stundu.

Strādājošie, kuri vismaz 45 gadus būs veikuši sociālās iemaksas, varēs doties pensijā 63 gadu vecumā jeb četrus gadus agrāk par valstī noteikto pensionēšanās vecumu - 67 gadiem. Sievietēm, kurām ir bērni, kas dzimuši pirms 1992. gada, palielinās pensijas apmēru.
Ārvalstu pilsoņu bērniem, kas ir piedzimuši Vācijā pēc 1990. gada, būs atļauta dubultpilsonība.

No 2014. gada ārvalstu autovadītājiem būs jāmaksā nodeva par Vācijas autoceļu izmantošanu.

Iestājas par Eiropas banku savienības izveidošanu un Eiropas Stabilitātes mehānisma izmantošanu problēmās nonākušu banku glābšanai tikai galējas nepieciešamības gadījumā.

Turcijai jāpiešķir ES «privileģētās partnervalsts» statuss.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?