Daudziem iedzīvotājiem beidzies bezdarbnieku pabalsts vai «simtlatnieku» stipendijas, tāpēc vienīgais glābiņš ir GMI pabalsts un otrs valstī obligātais - dzīvokļa pabalsts. Kopumā trūcīgo iedzīvotāju skaits kopš šā gada aprīļa pieaudzis no 154 000 līdz 167 000. GMI pabalstu saņem ap 62 000 iedzīvotāju jeb nepilni 3 % no Latvijas iedzīvotājiem. GMI līmenis pilngadīgai personai ir 40 lati mēnesī, bet bērnam - 45 lati mēnesī. Šo pabalstu saņem pašas trūcīgākās personas un ģimenes. Ja iedzīvotājam nav nekādu ienākumu, viņš saņem 40 latu pabalstu mēnesī, taču, ja, piemēram, ienākumi ir 15 latu mēnesī, viņš saņem starpību starp GMI līmeni - 40 latiem un viņa ienākumiem jeb 25 latus. Pabalstu izmaksā pašvaldība, valsts no sociālā drošības tīkla stratēģijas atmaksā pašvaldībai 50 %.
Labklājības ministrijas pārstāve Anda Masejeva saka: ministrija nav saņēmusi signālus, ka pašvaldībām trūktu naudas GMI pabalsta izmaksāšanai, taču iespējams, ka pašvaldībām nākas pārplānot savus budžetus, iedalot šiem pabalstiem naudu no citām budžeta pozīcijām vai sociālā budžeta ietvaros. «Vienkāršoti izsakoties - pārliek no vienas kaudzītes otrā,» viņa saka. Arī Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) pagaidām nav saņēmusi no pašvaldībām ziņas, ka pietrūkst naudas obligāto pabalstu izmaksāšanai, taču ir informācija par to, ka «lai šos pabalstus izmaksātu, sarūk citi pabalsti, piemēram, pabalsts bērniem bāreņiem, audžuģimenēm, no ieslodzījuma iznākušajiem,» stāsta LPS padomniece sociālajos jautājumos Silvija Šimfa (Atbildība).
Rīgas dome pirms dažām nedēļām jau lēmusi par papildu miljonu latu piešķiršanu pilsētas budžeta grozījumos, lai līdz gada beigām izmaksātu obligātos pabalstus. «Kopīgi raksturojot situāciju, pusgada laikā - no janvāra līdz jūlijam - iedzīvotāju ienākumu līmenis bija samazinājies par 23%,» Dienai vērtē Mārtiņš Moors, Rīgas domes Sociālās pārvaldes priekšnieks. Rīgā ik mēnesi apmēram par 7% pieaug trūcīgo skaits.