Pēdējos mēnešos ugunsgrēks tiek dzēsts enerģiski, taču stihija vairs nav valdāma. Kur bijāt agrāk, lai nepieļautu krīzi?
Tas jājautā… Katrā ziņā ne pašreizējam ģenerālmenedžerim Mārim Jučmanim. Ne jau viņš ievārīja šo putru.
Kurš tad?
Galvenā problēma - vēlmes dominēja pār iespējām. Ja tev kabatā ir 10 latu, nevar plānot budžetu par 15 un cerēt, ka varēs iztērēt 20.
Kad tas sākās?
Čempionu sezonas beigās budžetā jau bija mīnusiņš. Kad sākām runāt par nākamo, es liku priekšā modeli, kādu šosezon izvēlējās ventspilnieki. Ar diviem trim ārzemniekiem, sezonas laikā izlīdzinot bilanci.
Kāpēc neiznāca?
Valde mani uzklausīja, bet nolēma iet straujiem soļiem uz priekšu kopā ar [galveno treneri Ramūnu] Butautu. Toreiz daudzi dzīvoja ilūzijās. Mērs tikko bija nomainīts, un jauniem cilvēkiem bija grūti noorientēties. Kurš skaļāk bļāva, to vairāk dzirdēja. Piemēram [Gunti] Šēnhofu, kurš bez ierunām atbalstīja gan Butautu, gan virzīja jauno ģenerāldirektoru Visvaldi Klintsonu.
Tas pats Šēnhofs, kurš tagad ir viens no skaļākajiem ASK Rīga kritiķiem?
Tas pats. Mani tracina, ka tagad kritizē visi - arī tie, kas paši bijuši pie katla. Tā vietā, lai savilktu pirkstus dūrē un izkārpītos.
Vai tiesa, ka bez aktīvas Parex bankas palīdzības jau pērnvasar būtu krīze?
Jā, [Valērijam] Karginam bija ambīcija uztaisīt Eiropas līmeņa klubu. Kurš gan paredzēja, ka pašai bankai būs nopietnas problēmas?
Dome iesaistījās ar vēlmi veidot stabilu klubu rīdziniekiem. Bet drīz vien bija lietuviešu treneri un pilns ar leģionāriem…
Nopietnam klubam bija vajadzīgs treneris, kurš var strādāt, nevis tikai mācās to darīt. Butauta uzaicināšana bija pareiza, un viņš praksē parādīja, kāpēc lietuvieši basketbolā ir tur, kur mēs neesam. Profesionalitāte, augsts ambīciju līmenis. Protams, katram ir savas utis, taču nav trenera vaina, ka viņš grib strādāt ar stipru sastāvu. Stratēģija jāizvērtē kluba vadībai.
Butautam var pārmest latviešu jauno talantu nepietiekamu izmantošanu…
Galvenajam trenerim jāgādā par rezultātu, jauno talantu attīstīšana ir otrā trenera kompetence. Tas, cik zinu, bija galvenais iemesls, kāpēc ziemā Butautu nenomainīja (Raivo) Otersons - trīs gadus tika runāts, ka trūkst jauno spēlētāju, bet nebija nekāda individuālā darba. Tā ir attieksme. Vispār starp latviešu jaunajiem treneriem ir maz tādu, kuriem deg acis. Fanātiķu, kāds bija Raimonds Karnītis. Nav ambīciju.
Arī Butauts runāja par latviešu talantiem, taču pieklusa. Kaut arī ASK Rīga varēja iesaistīt Rīgas lielākās basketbola skolas audzēkņus.
Ideālā gadījumā lielā un junioru komanda strādā pēc kopīgas metodikas. Bet Šēnhofs nav valdāms: «Par junioru sistēmu es esmu atbildīgs!» Mīļā miera labad viņam ļāva darboties, bet kvalitāte... Šoziem lielajā komandā tika pieteikti jaunie, bet komandas treniņos viņi tikpat kā neiesaistījās - esot svarīgas spēles jaunatnes līgā. Tad jau labāk vispār netērēt naudu jauniešu sistēmai, bet pirkt gatavus spēlētājus.
Vai redzi iespēju izkļūt no pašreizējās krīzes?
Jā. Tikai jāsaliek programma, kā tikt galā ar parādiem.
Ir vērts to darīt?
Ir, jo ASK vārds jāsaglabā. Vecie tituli ir svarīgi Eiropai, pat ja paši tos nenovērtējam.