Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Vikipēdija iesoļo otrajā desmitgadē

Ko dara interneta laikmeta cilvēks, kad viņam steidzami nepieciešams iegūt informāciju par vēsturiskiem notikumiem, ķīmiskajiem elementiem vai to, cik reižu precējusies un šķīrusies Holivudas leģenda Elizabete Teilora? Gribētos domāt, ka intereses kārais cilvēks atbildes meklē biezās un gudrās grāmatās. Tomēr nē. Viņš vispirms vēršas pie interneta enciklopēdijas Wikipedia jeb Vikipēdijas.

Informācijas krātuve šodien svin desmito jubileju un sagaida to kā piektā populārākā interneta vietne, ko ik mēnesi apmeklē 400 miljoni lietotāju. Tomēr Vikipēdija neguļ uz lauriem un tuvākajos gados plāno dubultot lietotāju skaitu, rakstu veidošanā iesaistīt vairāk sieviešu un izvērst savu darbību līdz šim mazāk apgūtos pasaules reģionos.

Bez Ķīnas

Projekts, kura mērķis bija dot iespēju ikvienam cilvēkam piedalīties interneta enciklopēdijas izveidē, tika sākts 2001. gada 15. janvārī. Tā veidotājiem, kuri tāpat kā populāro vietņu Facebook un YouTube veidotāji bāzējas Kalifornijā, sākotnēji bija bažas, vai cilvēki būs atsaucīgi un vai viņu ievietotā informācija būs ticama.

Pirmo ierakstu Vikipēdijā veica tā dibinātājs Džimijs Voless, kurš ierakstīja: «Sveika, pasaule!» Pirmie īstie raksti vietnē sāka parādīties 16. janvārī, un pirmajā enciklopēdijas pastāvēšanas mēnesī tajā tika ievietots ap tūkstoš rakstu.

Pirmajos 10 pastāvēšanas gados enciklopēdijā uzkrāti 17 miljoni rakstu 270 valodās, katru mēnesi to apmeklē 410 miljoni unikālo lietotāju. Vikipēdijas vadītāji cer, ka 2015. gadā šis skaitlis sasniegs maģisko miljarda atzīmi. Pirmais solis, lai šo mērķi īstenotu, tiks sperts nākammēnes, kad Indijā durvis vērs pirmais Vikipēdijas birojs ārvalstīs. «Visi galdam atnes savas zināšanu druskas, un tās kopā veido banketu. Mums pie galda pietrūkst dažu cilvēku,» stāsta Vikipēdiju vadošās bezpeļņas organizācijas Wikimedia Foundation direktore Sjū Gārdnere. Viņa piebilst, ka vēlāk varētu tikt atvērti biroji Brazīlijā un Ēģiptē.

Līdz šim Vikipēdijai nav sekmējies ar darbu milzīgajā Ķīnā, jo komunistiskā valsts nespējot nodrošināt, ka enciklopēdijā ievietotie raksti netiks pakļauti cenzūrai, tāpēc organizācija neizvēlas izvietot serverus Ķīnā, jo bažījas, ka tādējādi vajadzēs piekrist valdības uzspiestajiem ierobežojumiem informācijas publicēšanā.

Iztiks no ziedojumiem

Pašlaik Vikipēdijai regulāri raksta un rediģē rakstus ap 100 tūkstošiem cilvēku - un dara to bez atlīdzības. Dž. Voless apgalvo, ka vidējais enciklopēdijas redaktors ir labi izglītots divdesmitgadnieks. 80% no viņiem ir vīrieši, un viņu vidū ir divreiz vairāk doktora grāda īpašnieku nekā starp visiem pieaugušajiem pasaulē. Vietnes dibinātājs uzskata, ka turpmāk rakstītāju pulkā jāiesaista vairāk sieviešu un gados vecāki, pieredzējuši cilvēki.

Vikipēdija nereti kritizēta par neuzticamu un nekvalitatīvu informāciju, tāpēc vietnes veidotāji sākuši sadarbību ar 16 ASV universitātēm, tostarp Hārvardu un Džordžtaunu.

Kaut arī sasniegta ievērojama popularitāte, Vikipēdijas vadītāji nevēlas mainīt organizācijas finansēšanas modeli. Aptuveni 20 miljonu dolāru (10,4 miljoni latu) lielais budžets tiek iegūts no ziedojumiem.

Lai gan Dž. Voless un citi vietnes vadītāji varētu pelnīt miljonus, viņi nevēlas izmaiņas. «Mēs nekļūsim par Facebook, mēs nekļūsim par YouTube vai MySpace,» kategorisks ir Dž. Voless.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Vikipēdijas desmit gadu

Sākusi darboties 2001. gada 15. janvārī

Pirmo reizi Vikipēdijā publicētā rakstā izmaiņas izdarītas 2001. gada 16. janvārī. 2010. gada 16. aprīlī veikta miljardā izmaiņa

Pašlaik enciklopēdijā atrodami 17 miljoni rakstu 270 valodās

Vikipēdijai regulāri raksta aptuveni 100 tūkstošu brīvprātīgo

Mēnesī to izmanto 400 miljoni cilvēku. Līdz 2015. gadam lietotāju skaitu cer palielināt līdz miljardam

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?