Saprotams vēstījums
Baltā nama saimnieks sacīja, ka ASV vēlas izbeigt Ziemeļkorejas tieksmi regulāri nerēķināties ar pārējiem. «Mēs vēlamies lauzt veidu, kā Ziemeļkoreja rīkojās līdz šim - veic provokācijas, tad izrāda interesi runāt, kādu laiku runā, bet vēlāk pamet sarunu galdu, nepanākot progresu svarīgākajos jautājumos,» sacīja B.Obama. «Vēstījums ir skaidrs: ja Ziemeļkoreja ir gatava spert noteiktus un neatgriezeniskus soļus, lai pildītu saistības savā kodolprogrammā, ASV sniegs ekonomisko atbalstu, lai palīdzētu tai pilnībā integrēties nāciju sabiedrībā.» ASV prezidents izteica cerību, ka Phenjana pieņems piedāvājumu, lai stiprinātu savu drošību un uzlabotu ziemeļkorejiešu dzīves kvalitāti, raksta Times.
Ja Phenjana B.Obamas piedāvājumu noraidīs vai ignorēs, ASV ar starptautiskajiem partneriem varētu sākt konsultācijas par jaunu sankciju piemērošanu pret komunistisko valsti, uzskata eksperti. Ir skaidrs, ka Ziemeļkorejas līdzšinējais riņķa dancis starptautiskajās sešpusējās sarunās Vašingtonai ir apnicis. Pagaidām sešu valstu - ASV, Krievijas, Japānas, abu Koreju un Ķīnas - sarunas ir iestrēgušas, jo šogad Phenjana pavasarī veica vairākus raķešu testus un vienu pazemes kodolizmēģinājumu.
Drūma perspektīva
S.Bosvorts 8.decembrī ieradīsies Ziemeļkorejā, lai pārliecinātu komunistiskā režīma līderi Kimu Čen Iru pārtraukt agresīvo kodolprogrammu un sēsties pie sarunu galda. Viņš būs pirmais augstāka ranga ASV prezidenta administrācijas pārstāvis, kas Phenjanu apmeklējis pēdējo astoņu gadu laikā. 2000.gadā tur ieradās toreizējā ASV valsts sekretāre Madelēna Olbraita.
Tomēr zinātāji šaubās, vai bijušais diplomāts, pašlaik akadēmiķis S.Bosvorts ir īstais cilvēks, kam vadīt dinamiskas sarunas. Viņš esot pārāk liels diplomāts. Bet daudzi politikas apskatnieki uzskata, ka Kims Čen Irs nekādā gadījumā nevēlēsies atteikties no sava kodolarsenāla. Neatbildēts paliekot arī jautājums, vai amerikāņi patiešām no Ziemeļkorejas cer sagaidīt to, ko B.Obama ceturtdien no tās pieprasīja.
Liela nozīme jautājuma risināšanā būtu enerģiskai Ķīnas dalībai, kas pagaidām neko tādu neizrāda.