Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +5 °C
Viegls lietus
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Zupa skrien pēc filmām

Nacionālā kino centra iedibinātā tradīcija - ik gadu valsts neatkarības dzimumdienā, 4. maijā, galvaspilsētas kinoteātrī ar skaistāko nosaukumu - Splendid Palace/Gaismas pils/Mirdzošā pils (protams, tagad tas ir k/t Rīga) - sarīkot jauntapušo Latvijas filmu maratonu - pieder pie skaistākajām un arī praktiskākajām kultūrizklaidēm šajā svētku brīvdienā.

Zīmīgi, ka šogad pat filmu maratona plakātā vārds «kultūra» (un vizuālo tēlu uzvaras laikmetā filmas ir būtiska daļa no cilvēku kultūrpieredzes) asprātīgi asociēts ar dienišķo pārtiku - diviem šķīvīšiem vircotas zupas! Jo tas nu ir skaidrs - tāpat kā bez ūdens un maizītes, arī bez kultūras cilvēks ir līķis.

Īpašie akcenti

Latvijas filmu maratons ir reti labā iespēja par brīvu un intensīvā režīmā, teju diennakts garumā, redzēt svaigāko vietējo filmdaru «produkciju» - būs četru filmu pirmizrādes, kaut arī lielai daļai garskrējiena filmu šī diena būs pirmā plašākā tikšanās ar publiku kinoteātrī, lai gan ne gluži premjeras seanss. Es gribētu vērst īpašu uzmanību vismaz uz trim programmas vienībām - Dzintras Gekas dokfilmas Stacija Latvieši 1937 pirmizrādi, Ilzes Burkovskas-Jakobsenas filmu Klases bilde. Par desmit gadiem gudrāki seansu un Latvijas kultūras kanonā atzīmētā filmu klasiķa Arnolda Burova lellīšfilmām - tikko restaurēto leļļu filmiņu izlasi - Kikerigū (1966), Ņau-ņau (1967), Puķu Ansis (1968), Bums un Piramidons (1969), Si-Si-Dra (sivēns sivēnam draugs, ja kāds nezina, 1977) - un Viļa Lāča traģiskās noveles konģeniālo kinoversiju Vanadziņš (1978).

Liktenis un humors

Esmu pārliecināts, ka ne tikai bērniem, bet arī viņu vecākiem šī varētu būt pirmā tikšanās ar lielisko leļļu filmu varoņiem, īstu kultūras «gardēdienu», ar kuru varam lepoties. Un turpat blakus - ievērtēt, cik burvīgus animācijas tēlus pavisam nesen radījis talantīgais Edmunds Jansons savā filmiņā par Lupatiņiem! Šķiet, šī amplitūda - no skarbas filmas par Latvijas un latviešu traģisko vēsturi XX gadsimtā (Gekas Stacija Latvieši 1937) cauri pētījumam par veselu paaudzi (Burkovskas-Jakobsenas Klases bilde) līdz «nacionālajai portretu galerijai» - zīmētām ainiņām no «vidējo latviešu» Lupatiņu dzīves - apliecina ne tikai to, ka latviešiem ir sūrs liktenis, bet arī specifiska, oriģināla humora izjūta. Līdzīgs atvēziens no skarbās realitātes līdz fantasmagorijai pavērsies, ja izvēlēsities citu «savējo filmiņu» komplektu, piemēram, Elīnas Eihmanes groteskas spēles filmas Gūtenmorgens un trešā acs pirmizrādi, Reiņa Kalnaeļļa multenīti Joka pēc alfabēts un režisora Sandra Jūras stāstu par Aerodium lidojošo latviešu fenomenu filmā Pareizi uzlidot.

Stacijas ārpus ekrāna

Kā svētku garnējums filmu maratonam visriņķī iekārtojušies citādi, tomēr ar filmu industriju saistīti pasākumi - meistardarbnīciņas maziem knēveļiem, kas varbūt sapņo spert pirmos soļus maģiskajā «kā top filma» pasaulē, grāmatas par Latvijas īpašo žanru «aktierkino» (nē, četras pētījuma Inscenējuma realitāte autores Zane Balčus, Beāte Vītola, Inga Pērkone, Agnese Surkova neapraksta, kā aktieri uzņem filmas, bet cenšas noskaidrot, kāda īsti ir latviešu aktierkino vēsture) atvēršanas svētki.

Atzīstu, mani personīgi ārkārtā spēcīgi uzrunā filmas Stacija Latiši/Latvieši 1937 anonsētie vārdi, nē, fakti: «Kemerovas apgabalā joprojām atrodas stacija Latiši. (..) Tagad mēs šos šausmu murgus atceramies kā 1937. gada represijas Krievijā. Vai izprotam ne tikai šausmas un patoloģiju, bet arī tās samezglotās peripetijas, kas latviešus padarīja par pašu latviešu nodevējiem un slepkavām?

Pēc 1926. gada notikušās Vissavienības tautas skaitīšanas Padomju Savienībā bija saskaitīti 151 410 latviešu. Ļeņingradā un tās apkaimē dzīvoja 18 346, Pleskavas apgabalā - 10 583, Maskavā - 10 167, Sibīrijā - 35 069 latvieši. Kopumā PSRS bija vismaz 372 latviešu kolonijas ar 12 000 saimniecībām.

Gaļina Strazdiņa Kemerovā stāsta: «Drīz mūsu vairs nebūs.. Neesam ne latvieši, ne krievi... Tāpēc, ka neprotam savu valodu. Neprotam latviski runāt. 1937. gads... ko es varu pateikt... man bija četrpadsmit gadi... nē, piecpadsmit gadi jau bija... Melnā Berta brauca pa mūsu sādžu... visus savāca, latviešus, igauņus, krievus, visus... Neviens neatgriezās.»

«Latviešu operāciju» ievadīja Nikolaja Ježova pavēle 1937. gada 30. novembrī. Tās rezultātā tika apcietināti 22 360 cilvēki, 74% tika izpildīts nāves sods. Lai arī operācijas galvenais mērķis bija latvieši, tai par upuri krita arī citu tautību PSRS pilsoņi, kuri tika apsūdzēti spiegošanā Latvijas labā.»

Latvijas neatkarības gadadienā vērts pabaroties ne vien ar štopkūkām (tās atliku likām tika Anglijas karaļnama kāzās, kas Latvijas medijiem bija notikums nr. 1), bet arī ar rupjmaizi un sāli - un pie stiprās maizes pieder labas latviešu filmas. Jo tās nav par čārlziem un kamilām, bet par mums. Ar šo didaktisko noti arī atvados un aicinu uz kinoauļiem Rīgas Mirdzošajā pilī.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Filmu maratons

4. maijā kinoteātrī Rīga visu dienu no plkst. 11.30 līdz 23.00
Lielā zāle
Plkst. 11.30 bērnu animācijas seanss
Pirmizrāde. Kinomuzeja Ziemas darbnīcās gatavotā filma Jautrraibā ziema
Joka pēc alfabēts. Režisors Reinis Kalnaellis
Kā Lupatiņi mazgājās. Režisors Edmunds Jansons
Zīļuks. Režisore Dace Rīdūze
Tīģeris. Režisors Jānis Cimermanis
Kā brālītis trusītis uzvarēja lauvu. Režisore Roze Stiebra
Plkst. 13.00 dokumentālais seanss
Kā tev klājas, Rūdolf Ming?. Režisors Roberts Rubīns
Plkst. 15.00 Klases bilde. Par 10 gadiem gudrāki. Režisore Ilze Burkovska-Jakobsena
Pareizi uzlidot. Režisors Sandris Jūra
Plkst. 18.00 Dubļi. Režisors Dainis Kļava
Plkst. 19.00 Gaismas zīmes. Režisore Ilze Kunga
Gūtenmorgens un laika mašīna. Režisore Elīna Eihmane
Pirmizrāde Gūtenmorgens un trešā acs. Režisore Elīna Eihmane
Pirmizrāde Zupa. Režisore Maira Dobele
Jaunā zāle
Pkst. 12.30-15.00 Mammasdabas animācijas darbnīca visai ģimenei
Mazā zāle
Plkst. 13.00 Ingas Pērkones, Zanes Balčus, Agneses Surkovas, Beātes Vītolas grāmatas Inscenējumu realitāte. Latvijas aktierkino vēsture atvēršanas svētki
Īpašais seanss - latviešu kinoklasikas pērle - filma Kaugurieši (1941). Režisors Voldemārs Pūce
Plkst. 15.30 Arnolda Burova restaurēto animācijas filmu pirmizrāde
Kikerigū (1966)
Tīģeris Ņau-Ņau (1967)
Puķu Ansis (1968)
Bums un Piramidons (1969)
Vanadziņš (1978)
Si-Si-Dra (1977)
Plkst. 18.30. Pirmizrāde Stacija Latvieši 1937. Režisore Dzintra Geka
Kinoteātra Rīga pagalmā
Tinto bufete
Plkst. 20.30-21.30 muzicēs grupa Suņa stunda
Plkst. 21.30-23.00 animācija pieaugušajiem
Ieeja bez maksas

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Tuvojas vēl viens Jaungads

Vairs tikai dažas dienas, un daudzviet pasaulē atkal grandēs svētku salūti un ļaudis pulcēsies pie gardumu klātiem galdiem, lai godam nosvinētu Koka čūskas gada sākumu. Pēc ķīniešu un citās Dienvidaus...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?