Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 23. janvāris
Strauta, Grieta, Rebeka

Sinfonietta Rīga muzicēs kopā ar vācu diriģentu Jērgu Vidmani koncertā Mocarts. Mocarts. Mocarts.

Piektdien, 1. novembrī, plkst. 19.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā un sestdien, 2. novembrī, plkst. 18.00 Latgales vēstniecībā Gors Volfgangam Amadejam Mocartam veltītā programmā tiksies diriģents, komponists, klarnetists Jērgs Vidmanis (Jörg Widmann) un Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga

Koncertprogrammā tiks atskaņota Mocarta hrestomātiskā 40. un 41. simfonija, kā arī Sinfonia Concertante, kuras izpildījumā piedalīsies vijolniece Vineta Sareika un altists Amihajs Gross (Amihai Grosz).

Volfganga Amadeja Mocarta 40. simfonija solminorā pieder pie komponista “lielās fināla triloģijas” simfoniskajiem audekliem, kas iezīmē Vīnes klasiķa profesionālā brieduma kulmināciju. Visas trīs ciklā ietilpstošās simfonijas - 39. simfonija Mibemolmažorā, 40. simfonija solminorā un 41. simfonija Domažorā (Jupiters) tapušas salīdzinoši īsā laika periodā - 1788. gada vasaras mēnešos. Komponista mūža laikā simfoniju partitūras tā arī nav tikušas izdotas un pastāv pieņēmums, ka tās radītas kā vienots māksliniecisks veselums, nevis atsevišķi darbi. Cauri laikiem triloģija spējusi saglabāt neatslābstošu publikas uzmanību un raisījusi tajā spēcīgas saviļņojuma jūtas, tādēļ simfoniskā cikla vērtējumi dažādos laikos un nācijās bijuši visnotaļ atšķirīgi, pat neviennozīmīgi.

Romantisma laikmeta komponists Roberts Šūmanis simfoniskajam ciklam piedēvēja “grieķiskas izsmalcinātības un grācijas” kvalitātes, kamēr ievērojamais 20. gadsimta muzikologs un atzīts Mocarta muzikālā mantojuma speciālists Alfrēds Einšteins uzskatīja, ka simfonijas izstaro “heroiska traģisma” auru.

Līdz ar 40. un 41. simfoniju atskaņojumiem, Jērgs Vidmanis un Berlīnes filharmoniķu izcilie koncertmeistari – vijolniece Vineta Sareika un altists Amihajs Gross Latvijas klausītājiem piedāvās iespēju ieklausīties Mocarta 1779. gadā radītajā darbā Sinfonia Concertante, kurā spraiga dramaturģija apvienota ar instrumentālā koncerta neatslābstošo virtuozitāti, kas līdzsvaro gan romantiskā dziesminieka sirdēstus, gan akustikas meistara skaņu lidojumu.

Ar muzikāli papildinošiem un izglītojošiem stāstiem Jērgs Vidmanis būs sastopams pirmskoncerta lekcijā Nepieradinātais. Divpadsmit skaņu fantasts - MOCARTS šo ceturtdien, 31. oktobrī, plkst. 16.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Ērģeļu zālē.

Jērgs Vidmanis (1973) ir viens no mūsu laika spožākajiem un daudzpusīgākajiem māksliniekiem, kurš ar vienlīdz lielu aizrautību virtuozi pārvalda klarnetes spēli, rada savu mūziku, stājas pie diriģenta pults.

Klarnetes spēli Vidmanis apguvis pie Gerda Starkes Minhenē un Čārlza Neidiča Džuljarda skolā Ņujorkā. Viņš regulāri uzstājas ar tādiem atzītiem orķestriem kā Leipcigas Gewandhausorchester, Francijas Nacionālo orķestri, Cīrihes Tonhalles orķestri, Vašingtonas Nacionālo simfonisko orķestri, Monreālas simfonisko orķestri, Vīnes Filharmonijas orķestri, Nīderlandes Filharmonijas orķestri un Toronto simfonisko orķestri, un sadarbojas ar tādiem diriģentiem kā Daniels Barenboims, Kristofs Ešenbahs un Kristofs fon Dohnāņi.

Kopš 2024. gada februāra Jērgs Vidmanis ir sācis savu triju gadu sadarbību ar Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga mākslinieciskā partnera statusā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja