Jautājums, kas ieņems amatus ievēlētā ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijā, šobrīd ir pastiprinātā mediju uzmanības centrā, tostarp tāpēc, ka Tramps šajā ziņā saglabā slepenības režīmu, pat labākajā gadījumā tikai aprobežojoties ar nekonkrētiem mājieniem. Attiecīgi par to visu ir ļoti daudz spekulāciju, ieskaitot gana absurdas, bet maz konkrētības.
JAUNS KLANS
Šāda ievēlētā prezidenta nostāja tiek skaidrota galvenokārt ar to, ka 2016. gadā, kad Tramps pirmoreiz kļuva par ASV prezidentu, viņam būtībā tā arī neizdevās izveidot savu pilnvērtīgu komandu. Daudzos nozīmīgos amatos tika nozīmēti sistēmiskie republikāņi, kuru nostāja dažādos svarīgos jautājumos ātri nonāca pretrunās ar paša Trampa viedokli. Kā uzskata daudzi atkārtoti ievēlētā prezidenta atbalstītāji un droši vien arī pats Tramps, šie viņa komandas pārstāvji beigās "nodeva" savu prezidentu. Tagad Tramps acīmredzami ir stingri apņēmies šādas kļūdas vairs neatkārtot, un tādēļ viņa nākamajā komandā ir iespējama arī iepriekš mediju uzmanības lokā nenonākušu, taču tam pasaules redzējumam, kas tiek dēvēts par trampismu, un arī pašam Trampam personiski lojālu politiķu parādīšanās.
Ne mazāk svarīgi varētu būt tas, ka Tramps, visticamāk, šobrīd cenšas izveidot jaunu ASV politisko klanu, grasoties valsts iekšpolitikā ierindoties turpat, kur Kenediji, Buši, Klintoni un vēl citas mazāk pazīstamas politiskās ģimenes. Katrai no tām vienmēr bijis daudzskaitlīgs absolūti lojālu līdzgaitnieku pulks, kuriem arī karjeras kāpumi vai kritumi ir atkarīgi no visa politiskā klana veiksmēm vai neveiksmēm daudzu vēlēšanu ciklu garumā. Līdz ar to ļoti iespējams, ka daudzos gadījumos Tramps izvēlēsies (vai varbūt jau ir izvēlējies) nevis vienkārši savas nākamās administrācijas amatpersonas, bet gan cilvēkus, kas paliks uzticami arī viņa politisko pēcteču līdzgaitnieki. Pats Tramps, jāatgādina, ir skaidri licis saprast, ka 2028. gadā uz Balto namu vairs nekandidēs.
Trešais būtiskais faktors, protams, ir klasiskā nepieciešamība rēķināties ar pavalstu jeb reģionālajām (ASV visbiežāk tiek lietots nevis apzīmējums reģions, bet gan josla – Rust Belt, Wheat Belt, Bible Belt, Black Belt u. c.) interesēm un attiecīgi nodrošināt to pārstāvniecību savā komandā. Lai gan Trampa līderība republikāņu partijā nav apstrīdama, pavalstu un reģionu intereses tas nekādi neietekmē. Tāpat partijas iekšienē aizvien pastāv gana ietekmīgi politiskie grupējumi, kurus pilnībā izslēgt no spēles nav iespējams, un arī tas nosaka jaunās ASV administrācijas veidošanas procesu.
ĢIMENE UN ADMINISTRĀCIJA
Skaidri zināms, ka nākamajā administrācijā nebūs citu Trampa ģimenes locekļu. To paziņoja pats Tramps, uzsverot, ka viņa meita Ivanka un znots Džereds Kašners, kuri bija viņa pirmās administrācijas locekļi, jau tikuši pakļauti "bezprecedenta spiedienam" un ka viņš vēlas pasargāt savu ģimeni no šādiem notikumiem nākotnē.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 15. - 21. novembra numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!