Pasaulē šobrīd ir 2153 miljardieri, kas tiek uzskatīti par tādiem, kuri bagātību nopelnījuši pašu spēkiem, aplēsis biznesa izdevums Forbes. Šie ļaudis pārstāv 67 pasaules valstis, tostarp 13 no viņiem skaitās vienīgie miljardieri savā valstī, un vairumā gadījumu tiešām tā arī ir.
Uzreiz gan jāuzsver, ka Forbes miljardieru sarakstā netiek iekļauti ne tikai monarhi un diktatori, bet arī ļaudis, kuru aktīvu apjomi nav juridiski pierādāmi. Tas vienlīdz attiecas gan uz cilvēkiem, kuri pārvalda savus faktiskos īpašumus ar sev formāli nepakļautu fondu, ārzonas kompāniju un citu līdzīgu veidojumu starpniecību, gan uz kriminālās pasaules līderiem. Netiek ņemti vērā arī ģimeņu – visbiežāk senu bagātību mantinieču – kopējie aktīvi, kas daudzos gadījumos tiek pārvaldīti vienoti, un vēl vairāki atsevišķi citi faktori. Līdz ar to
faktiskais miljardieru skaits pasaulē gan ir ievērojami lielāks par Forbes sarakstā atrodamo bagātnieku vārdiem – atbilstoši dažādām aplēsēm un īpašumu izvērtēšanas kritērijiem pasaulē ir no pieciem līdz divdesmit tūkstošiem miljardieru de facto.
Attiecīgi arī kāda cilvēka atzīšana par vienīgo miljardieri savā valstī nozīmē to, ka runa ir par vienīgajiem miljardieriem, kuri sev oficiāli piederošu bagātību nopelnījuši vai nu pašu spēkiem, vai arī to mantojuši no kāda priekšteča un kaut vai formāli turpina pārvaldīt šos aktīvus.
Naftas šeihu un aparteīda ēnā
Iepriekš minētās nianses dēļ valstu tikai ar vienu miljardieri sarakstā ir nokļuvusi, piemēram, Persijas līča valsts Katara. Lai arī ne tikai Kataras emīrs Tamīms bin Hameds al Tānī, kura vārds atrodams Persijas līča valstu visbagātāko monarhu sarakstā, bet arī viņa tēvs, iepriekšējais emīrs Hameds bin Halifa al Tānī, un vēl vairāki tuvi emīra radinieki ir pavisam oficiāli miljardieri, vienīgais šīs valsts bagātnieks, kas iekļuvis Forbes uzskaitījumā, ir Feisals bin Kasims al Tānī – tāls valdošās dinastijas radinieks, kurš izveidojis un vada konglomerātu Al Faisal Holding un līdz ar to ir prestižu viesnīcu virknes daudzās pasaules valstīs īpašnieks. Tāpat Kataras miljardierim pieder daudzi citi nekustamie īpašumi, kā arī daļas lielā farmācijas kompānijā Aamal. Visu šo aktīvu vērtība tiek lēsta 1,6 miljardu ASV dolāru apmērā (šeit un turpmāk – Forbes Real Time Net Worth dati). Šobrīd 71 gadu vecais šeihs savu biznesu sāka jau 16 gadu vecumā, tirgojoties ar automašīnu rezerves daļām. Jautājums gan ir, kā Feisalam bin Kasimam veiktos liela mēroga biznesā, ja viņš nebūtu, lai arī attāls un viens no vairākiem tūkstošiem, Kataras valdošās dinastijas radinieks.
Līdzīga situācija ir arī netālajā Kuveitā, lai gan šīs valsts vienīgais miljardieris – uzņēmējs Kuteiba Alganims – nav valdošās dinastijas radinieks. No tēva mantoto 1932. gadā dibināto uzņēmumu Alghanim Industries šobrīd 74 gadus vecais Kuveitas miljardieris ir spējis pārvērst par vislielāko ar naftas ieguvi nesaistīto kompāniju valstī. Tā darbojas vairākās jomās, galvenās no tām ir elektronikas preču tirdzniecība un restorānu bizness, kā arī Alghanim Industries ir autoražotāja Ford oficiālais dīleris Kuveitā. Miljardieris patlaban gatavojas nodot biznesu savam vecākajam dēlam Omaram, kurš šobrīd uzņēmumā ieņem izpilddirektora amatu, tomēr vienlaikus pastāv iespēja, ka Alghanim Industries īpašnieks var arī zaudēt miljardiera statusu un līdz ar to Kuveita var palikt bez sava vienīgā nekaraliskā miljardiera. Kāpēc? Šveices tiesās šobrīd tiek skatīta Kuteibas jaunākā brāļa Basama prasība par kompānijas aktīvu sadalīšanu. Prasības pamatā ir fakts, ka pēc abu brāļu tēva nāves atbilstoši Kuveitas likumdošanai par vienpersonisku viņa kompānijas īpašnieku ir kļuvis vecākais no dēliem. Taču, pēc jaunākā brāļa domām, tagad ir pienācis laiks atjaunot taisnīgumu, vēl jo vairāk tāpēc, ka ir ko dalīt – Kuteibas Alganima īpašumu vērtība tiek lēsta 1,4 miljardu dolāru apmērā. Nav gan īsti skaidrs, vai Kuveitas varas iestādes ņems vērā Šveices tiesu lēmumus, ja tādi tiks pieņemti par labu Basamam, taču tiesāšanās rit pilnā sparā.
Toties citāds stāvoklis ir vēl vienā absolūtā, lai arī visai eksotiskā monarhijā – Svatini Karalistē jeb bijušajā Svazilendā. Šīs visās nozīmēs nelielās valstiņas vienīgā miljardiera, 87 gadus vecā Nātana Kirša, īpašumu kopvērtība – 4,9 miljardi dolāru – ir teju līdzvērtīga visas valsts IKP. Tas skaidrojams ar faktu, ka ievērojama daļa Kirša biznesa atrodas blakus esošajā Dienvidāfrikā. Kiršs par uzņēmēju kļuva jau 1958. gadā, kad dzimtajā Svazilendā uzbūvēja vairākas dzirnavas un sāka miltu piegādes tolaik vēl aparteīda pārņemtajai Dienvidāfrikai. Šobrīd viņa galvenais aktīvs ir uzņēmums Jetro Holdings, kura sastāvā ietilpstošie uzņēmumi nodarbojas ar vērienīgu visdažādāko preču piegādi mazumtirdzniecības veikaliem, kā arī restorāniem. Tāpat holdings pelna ar komerciālo īpašumu attīstīšanu un darbojas vēl lielā skaitā citu jomu. Ir gan jāatzīst, ka Kirša izveidotās biznesa impērijas pastāvēšanas perspektīva tās pašreizējā veidolā ir visai neskaidra: lai arī dzimtajā Svazilendā viņš tiek uzskatīts par ļoti cienījamu cilvēku, Dienvidāfrikā Kirša kompānijas (līdzīgi kā daudzi afrikāneru uzņēmumi) saskaras ar aizvien pieaugošām problēmām – galvenokārt politisku iemeslu dēļ. Un, tā kā miljardieris ir sasniedzis cienījamu vecumu, darba kārtībā arvien biežāk parādās arī jautājums par viņa mantinieku vēlmi turpināt par problemātisku kļuvušo biznesu.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 13.- 19. decembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Triju pirkstu kombinācija
Dostojevskis
Irlielāmērāticams