Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Aukstā kara laika pretinieki sā k dalīt Arktiku

Klimata izmaiņu iespaidā samazinoties ledussegai Arktikā, līdz šim gandrīz vienīgi polārpētniekus interesējošais reģions pēkšņi kļuvis iekārojams un izraisījis vairāku valstu sacensību par teritorijām tajā. Galvenais iemesls Arktikas «iekarošanai» ir iespēja iegūt ievērojamus ekonomiskos labumus. Zinātnieki lēš, ka reģiona dzīlēs dus gandrīz trešdaļa neatklāto pasaules naftas un dabasgāzes rezervju, bet līdz ar ledus kušanu Ziemeļu Ledus okeānā izveidotos jauns un nozīmīgs kuģošanas ceļš, kā arī būtu pieejamas jaunas zvejas vietas.

Līdz šim visagresīvāk savas pretenzijas uz arktiskajām teritorijām izteikusi Krievija, kas uzskata, ka tā ir patiesā Arktikas īpašniece. Komentētāji pat pieļāvuši, ka mērķa sasniegšanai Kremlis varētu likt lietā arī ieročus.

Sāka Krievija

Tieši Krievija pirmā aizsāka cīņu par Arktiku, jo 2001. gadā ANO iesniedza pretenzijas uz Lomonosova zemūdens grēdu, zem kuras varētu atrasties aptuveni 10 miljardi tonnu naftas. Krievija paziņoja, ka Lomonosova grēda ir tās kontinentālā šelfa turpinājums. Tomēr ANO prasību noraidīja kā zinātniski nepierādītu. Maskavai uzradušās konkurentes Kanāda un Dānija (runa ir par tai piederošo Grenlandi), kuras arī apgalvo, ka zemūdens grēda ir to teritorijas turpinājums.

Visas trīs valstis atsaucas uz 1982. gadā ANO pieņemto konvenciju par Jūras likumu, kas paredz, ka valsts var pieteikt tiesības uz zemūdens resursiem zonā tālāk par 320 kilometriem no tās teritoriālajiem ūdeņiem, ja var pierādīt, ka tajā iesniedzas kontinentālais šelfs. Šo konvenciju nav parakstījusi ASV, kura uzskata, ka pieejai Arktikas teritorijām jābūt ikvienai pasaules valstij.

Krievija paziņojusi, ka 2012. vai 2013. gadā tā ANO iesniegs jaunus pierādījumus, kuru iegūšanai iztērēs 64 miljonus dolāru (33 miljoni latu). Arī Kanāda un Dānija līdz 2014. gadam paredzējušas iesniegt savus pierādījumus. Bez šīm trim valstīm pretenzijas uz arktiskajām teritorijām izteikušas arī ASV, Norvēģija, Īslande, Zviedrija un Somija.

Ātrāk līdz Ķīnai

Valstu milzīgā interese ir saprotama, jo aprēķini liecina, ka zem Arktikas varētu atrasties 51 miljards tonnu naftas un 87 triljoni kubikmetru gāzes, kas kopā veido aptuveni 30% no pasaules neatklātajiem energoresursiem. Lielākas naftas rezerves ir pieejamas tikai Persijas līcī un Rietumsibīrijā.

Interesi par šo dārgumu apgūšanu jau izrādījušas vairākas lielas naftas ieguves kompānijas, to vidū ExxonMobil, Chevron un Repsol, kuru rīcībā esot modernas urbšanas tehnoloģijas, ar kuru palīdzību iespējams strādāt arī ekstremālos laikapstākļos.

Ledus kušanas dēļ Arktikā varētu izveidoties jauns ūdensceļš, pa kuru no Eiropas līdz Ķīnai varētu nokļūt par 10-15 dienām ātrāk nekā pa ierasto ceļu caur Suecas kanālu. Šomēnes pa šo maršrutu no Norvēģijas uz Ķīnu dosies pirmais kuģis, kas nepieder Krievijai. Pagaidām pa šo maršrutu kuģošana notiek tikai ar kodoldzinējiem aprīkotu ledlaužu pavadībā.

Krievija grib visu

Visskaļāk savas pretenzijas uz arktiskajām teritorijām paudusi Krievija, kuras zinātnieku ekspedīcija 2007. gadā okeāna dzelmē iesprauda valsts karogu, savukārt premjerministrs Vladimirs Putins šopavasar, viesojoties arktiskajās teritorijās, kādam leduslācim uzlika raidītāju, tādējādi simboliski parādot, kas patiesībā ir Arktikas saimnieks.

Lai gan Krievija paziņojusi, ka Arktikas apgūšanai jānotiek, valstīm sadarbojoties un ievērojot starptautiskos likumus, tā tomēr paziņojusi, ka aizstāvēs savas intereses.

Eksperti uzskata, ka no Arktikas teritoriju dalīšanas gribēs izspiest maksimumu, jo tā būs iespēja iegūt energoresursus, uz kuriem jau tagad balstīta tās ekonomika, un parādīt sevi kā pasaules lielvaru.

Daži neizslēdz iespēju, ka Krievija mērķa labad varētu uzsākt arī karadarbību. Jo īpaši to satraukuši Kanādas karaflotes kuģu regulārā parādīšanās Ziemeļu Ledus okeānā. Augustā 55 kilometru attālumā no Kanādas teritorijas parādījās divi krievu bumbvedēji, kuri aizlidoja tikai pēc divu kanādiešu iznīcinātāju pacelšanās.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Nākotnes ieguvumi

Zinātnieki apgalvo, ka zem Arktikas atrodas 51 miljards tonnu naftas un 87 triljoni kubikmetru gāzes. Tās dzīlēs guļ arī lieli derīgo izrakteņu krājumi.

Var izveidoties kuģošanas ceļš, pa kuru no Eiropas līdz Āzijai varētu nokļūt par 10-15 dienām ātrāk nekā pašlaik.

Ledus kušanas rezultātā izveidosies jaunas zvejas teritorijas.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?