Varas iestādes vardarbībā vaino ārvalstīs dzīvojošos uiguru separātistus, kas cīnās par neatkarību no Pekinas. Rietumu mediji apgalvo, ka šī ir asiņainākā protestu apspiešana Ķīnā kopš traģiskajiem notikumiem Tjaņaņmiņa laukumā 1989.gadā.
Kara likumi
Ap trīs tūkstošu uiguru miermīlīgi sāktā demonstrācija reģiona galvaspilsētā Urumči svētdien kļuva nekontrolējama, jo daļa protestētāju esot sākuši sadursmes ar policiju un uzbrukuši garāmgājējiem, pārsvarā etniskajiem hanu ķīniešiem, pamatojoties uz aculiecinieku teikto, raksta BBC. Protestētāji bijuši bruņoti ar nažiem, ķieģeļiem un stekiem. Viņi dauzījuši un dedzinājuši automašīnas un demolējuši veikalus.
Televīzijas demonstrēja kadrus, kuros redzami cilvēki ar asiņainām sejām un drēbēm. Viņi cietuši no trakojošo protestētāju dūrēm un spērieniem.
Demonstrācijas dalībnieki pieprasīja godīgi izmeklēt kādā rūpnīcā valsts rietumu pilsētā Šaoguaņā pagājušajā mēnesī starp uiguriem un hanu ķīniešiem notikušo sadursmi, kuras laikā tika nogalināti divu uiguru vīrieši.
Urumči iedzīvotāji aģentūrai Reuters pastāstīja, ka pirmdien pilsētā nebija pieejams internets, tādēļ valdījusi liela neziņa par notikušo. «Pilsētā būtībā valda kara likumi,» sacīja augļu tirgotājs Jans Dziņs.
Tumša diena uiguriem
Sjiņdzjanas reģiona valdība vardarbībā vaino «spēkus no ārvalstīm», un sākotnējā izmeklēšana liecinot, ka notikušajā iesaistīta uiguru trimdas līdere uzņēmēja Rebija Kadīra, kura dzīvo ASV. Viņa uz šīm apsūdzībām pirmdien publiski nereaģēja.
Uiguru trimdas pārstāvji nosodījuši notikušo un tajā vaino Ķīnas drošības spēkus, kas izprovocējuši vardarbību. «Mēs aicinām starptautisko sabiedrību nosodīt nevainīgo uiguru noslepkavošanu Ķīnā. Šī ir ļoti tumša diena uiguru tautas vēsturē,» teikts Amerikas Uiguru asociācijas paziņojumā.
Pārsvarā islāmticīgie uiguri, kuri veido aptuveni 45 procentus no visiem Sjiņdzjanas reģiona iedzīvotājiem, ilgstoši cīnās par iespēju atdalīties no Ķīnas.
Analītiķi apgalvo, ka starp Sjiņdzjanas uiguriem un etniskajiem ķīniešiem valda milzu ekonomiskā nevienlīdzība. Lai gan reģions ir bagāts ar dažādiem derīgajiem izrakteņiem, uiguri no tā nekādu labumu negūstot.