Latvijas lielākajā zāļu ražotājā Grindekā Dienai norādīja, ka ņemot vērā esošo ekonomisko situāciju un cilvēku pirktspējas kritumu, zāļu ražotājs šobrīd cenas medikamentiem neplāno paaugstināt. Turklāt uzņēmums iesniedzis iesniegumu Veselības ekonomikas centrā no nākamā gada 1.janvāra samazināt cenas četriem kompensējamiem medikamentiem - Karvidil, Rispaxol, Simvalimit un Axastrol.
Arī citi zāļu ražotāji izrāda interesi par kompensējamo medikamentu cenu samazinājumu. «Interese ir nepārtrauktai, kas nāk gan no Veselības ekonomikas centra speciālistiem, gan no pašiem zāļu ražotājiem,» Dienai pastāstīja Veselības ekonomikas centra pārstāve Laura Lapiņa. Viņa paskaidroja, ka zāļu ražotāji ir ieinteresēti samazināt cenu, jo no līdzvērtīgas efektivitātes medikamentiem valsts apmaksā lētāko. Tāpēc no 1.jūlija līdz 1.oktobrim 119 kompensējamiem medikamentiem cenas samazinātas 11-88% robežās. Valsts apmaksātajā medikamentu sarakstā iekļautas arī 59 jaunas, lētākas un līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles.
Savukārt Latvijas otrs lielākais zāļu ražotājs Olainfarm atzina, ka, izvērtējot medikamentu ražošanas izmaksas un cenas citos tirgos, Olainfarm nākamajā gadā būs spiests nedaudz palielināt cenu dažiem medikamentiem. «Taču mēs arī pazemināsim cenas zāļu grupām, pēc kurām ir liels pacientu pieprasījums,» Dienai solīja Olainfarm medicīnas pārstāvju daļas vadītājs Latvijā Armands Kalējs. Viņš atgādināja, ka pēdējo reizi Olainfarm medikamentu cenas tika paaugstinātas 1.aprīlī, bet rudens mēnešos dažiem medikamentiem cenas ir pazeminātas.
Pozitīvas iezīmes zāļu tirgū novērojusi lielākā zāļu lieltirgotava Recipe Plus, kas strādā arī ar ārvalstu medikamentiem. Latvijas zāļu tirgū ienāk jaunas zāles, turklāt ir gadījumi, kad ražotāji samazina cenas, kā arī piedāvā elastīgākus nosacījumus zāļu tirgotājiem, Dienai pastāstīja Recipe Plus valdes priekšsēdētājs Aleksejs Udačins. Tāpat viņš atzinīgi vērtēja, ka vairāki ražotāji atteikušies no kategoriskās prasības veikt 100% priekšapmaksu par zālēm Latvijas tirgum.