Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Motīvu mijkrēslī

Nesenais ASV Kongresa Ārlietu komisijas atzinums, ka armēņu masu slepkavības Turcijas teritorijā Osmaņu impērijas beigās 1915. gadā saucamas par genocīdu, pāris stundu pēc tā pieņemšanas izraisīja Turcijas vēstnieka atsaukšanu. Identiska reakcija sekoja nedēļu vēlāk pēc Zviedrijas parlamenta pieņemtās rezolūcijas par armēņu genocīdu.

Armēņu genocīda jautājums gadiem ilgi kā karsts kartupelis ticis viļāts pasaules vareno mutēs, un ne jau politiskās drosmes trūkuma dēļ vien to daudzi līdz šim vairījušies norīt. Tas diemžēl padarīts par veidu, kā attiecībās ar Turciju parādīt, kurš te konkrētajā brīdī ir galvenais, un attiecīgi šā karstā politiskā kumosa valstītāji savā ziņā ir pat ieinteresēti, ka tas paliek tieši tik karsts un nenorīts. Šai ziņā šā emocionāli jūtīgā jautājuma cilāšanai dažkārt diemžēl nav nekāda sakara ar nobendēto armēņu pīšļiem.

Jautājuma aktualizēšanai ASV un Zviedrijas pieņemtajiem dokumentiem ir dažādi iemesli. Nosacīti vienkāršākais ir Zviedrijas gadījums, kur rezolūcijas pieņemšanā izšķirīga loma bija kurdu izcelsmes parlamentārietei Gulanai Avci, kas pretēji frakcijas attieksmei balsojumā pieslējās kreisajiem parlamentāriešiem, dodot rezolūcijai izšķirīgo balsi - 131 pret 130. Zviedrijas kreisie nostājas paušanai izmantoja iespēju pieslieties spēcīgajai Amerikai, bet G. Avci - ar armēņu gadījumu aktualizēt arī savas tautas pretenzijas uz vēsturisko taisnīgumu.

Savukārt Amerikā, kur atbildīgajā komisijā attiecīgais dokuments arī tika pieņemts par mata tiesu - 23 balsis pret 22, motīvi tik skaidri nav. ASV valdībā tradicionāli spēcīgi ir Izraēlas interešu lobiji, pateicoties kuriem līdz ar labajām attiecībām starp Turciju un Izraēlu līdzīgs dokuments par armēņu genocīdu dienas gaismu neieraudzīja 2007. gadā. Pēdējā laikā Turcijas jaunās valdības dēļ attiecības starp Izraēlu un Turciju kļuvušas saspīlētākas, un neviens nevar apzvērēt, ka ASV attieksmes maiņa pret armēņu genocīda jautājumu kaut kādā mērā nav saistīta ar to.

Proti, salīdzinot ar līdzšinējo totalitāro valdības stilu, kur centralizētā vēsts pēc austrumu pasaku motīviem bija «Bagdādes pilsētā valda miers», pēdējo gadu jaunās apziņas brīvības izpausmes Jeruzalemē un Telavivā, kā arī Ņujorkā un Vašingtonā var raisīt aizdomas par islāma nostiprināšanos Turcijā.

Ka šo konkrēto genocīda nosodījumu valdošā tēma un konteksts nemaz nav vienkārši traktējams, norāda arī ASV prezidenta Baraka Obamas un Zviedrijas ārlietu ministra Karla Bilta nepatika pret notikušo un centieni mīkstināt tā iespaidu. Bilts ir viens no Turcijas iestāšanās ES atbalstītājiem, pēc kuru domām nopietna ES atvērtība Turcijai pati par sevi atrisinātu daudzus līdz šim sasāpējušus jautājumus. Bet Obamas tiešā rūpe ir Turcijas - NATO otrās lielākās dalībvalsts - turpinošs atbalsts aliansei Irākas pēckara situācijas beigu fāzē, kā arī misijai Afganistānā un spiedienam uz Irānu tās kodolprogrammas dēļ.

Kopā ar nozīmīgo lomu, kāda šajos notikumos ir ietekmīgajām armēņu diasporām ASV un pret Turciju skeptiskajā Francijā, situācijas sarežģītības sapratnei jānorāda, ka turku tūlītējā atbilde uz prasību atzīt armēņu gadsimtu seno iznīcināšanu par genocīdu ir pretprasība Armēnijai izvest tās patlaban dislocēto karaspēku no Kalnu Karabahas, uz ko arī pēc starptautiskās sabiedrības vairākuma domām tiesības ir Azerbaidžānai - Turcijas sabiedrotajai. Azeru diasporai savukārt ir ievērojams īpatsvars Irānā. Iestājoties par Armēnijas un Turcijas izlīgšanu, atkarības no Krievijas gāzes mazināšanas dēļ ES interesēs reizē ir arī labas attiecības ar resursiem bagāto Azerbaidžānu.

Jāņem arī vērā, ka Turcija nenoliedz seno slepkavību faktu, bet gan uzstāj, ka tās nebija plānveidīgas, tāpēc tie, viņuprāt, ir atsevišķi noziegumi, tomēr ne genocīds. Sākot ar abu valstu prezidentu tikšanos un kopēja sadraudzības dokumenta turpinošu izstrādi, vēsturiski un aktuāli delikātu jautājumu ielenkumā Turcija un Armēnija pēdējā laikā nesteidzīgi, tomēr virzās uz attiecību normalizēšanu, un starptautiskiem vērotājiem būtu jārespektē viņu izvēlētais temps.

Turcijā notiek ļoti straujš demokratizācijas process. Vēl 2006. gadā vēlāko Nobela prēmijas laureātu rakstnieku Orhanu Pamuku iesūdzēja tiesā par armēņu slepkavību pieminēšanu vien, bet tagad šis vēstures fakts tiek apspriests publiski. Tas notiek tik strauji, ka sabiedriskā doma dažkārt pat netiek līdzi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Būs pozitīvas lietas

Ārlietu ministre Baiba Braže par gatavību sastrādāties ar ASV jauno administrāciju, par to, kas jādara ne tikai bruņotajiem spēkiem, un to, kas Latvijā ir labāks nekā citur.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?