Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +11 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 13. oktobris
Irma, Mirga

Par pircējiem jācīnās ar poļiem un lietuviešiem

Vietējie mēbeļu ražotāji Latvijas tirgū atraduši savu nišu, kā arī veiksmīgi attīsta mēbeļu eksportu. Tomēr šobrīd nopietnas bažas uzņēmējiem rada ekonomiskā krīze Grieķijā un citur Dienvideiropā, kas daudzu Eiropas valstu pircējiem liek būt piesardzīgiem tēriņos. Turklāt, kā atzīst paši mēbeļu ražotāji, skapis, galds vai krēsli nav pirmās nepieciešamības prece, nedrošos laikos mēbeļu iegādi cilvēki atliek līdz finansiāli mierīgākam brīdim.

Bīstamais Grieķijas faktors

Prognozējam, ka 2012. gads mēbeļu ražotājiem būs veiksmīgs, apgrozījums varētu augt par 4-5%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, optimistiski teic asociācijas Latvijas mēbeles izpilddirektors Andris Plezers un piebilst: «Mēbeļu ražotāji nevar cerēt, ka apgrozījuma pieaugums būs tikpat liels, kā bija pēc ekonomiskās krīzes - 20-30% gadā, maz cerību arī atgūt mēbeļu ražotājiem ļoti veiksmīgā 2007. gada līmeni.» Minēto nelielo pieaugumu varētu nodrošināt tas, ka uzņēmēji būs mērķtiecīgi un neatlaidīgi, attīstot darbību eksporta tirgū, un tas, ka mūsu valsts iedzīvotāji atsāks intensīvāk pirkt mēbeles, turklāt pieaugs pasūtījumu skaits no valsts iestādēm un privātajiem uzņēmumiem, uzskata A. Plezers.

Pesimistiskāk situāciju vērtē viena no ietekmīgākajiem Latvijas mēbeļu ražotājiem uzņēmuma Daiļrade Koks valdes priekšsēdētājs Andris Jansons. «To, kāds mēbeļu ražotājiem būs šis gads, ietekmēs notikumu attīstība Grieķijā, kā arī Portugālē un Spānijā. Ceram, ka saglabāsim apgrozījumu pērnā gada līmenī, bet ekonomiskā krīze Dienvideiropā neļauj mēbeļu ražotājiem lolot ilūzijas par strauju augšupeju,» domā A. Jansons.

Dienvideiropa gan nav Latvijas mēbeļu ražotājiem nozīmīgs eksporta tirgus. Mūsu valsts produkcija galvenokārt nonāk Skandināvijā, kaimiņzemē Igaunijā, Viduseiropā un ASV. «Mūsu uzņēmumi iekarojuši tirgu līdz Francijas ziemeļiem, bet reģionā tālāk uz dienvidiem ar Latvijā ražotām mēbelēm iespiesties ļoti grūti. Galvenais iemesls - atšķirīgais klimats, kas veidojis citādu mēbeļu pircēju gaumi un atšķirīgas prasības pret funkcionalitāti. Dienvideiropā tiek cienītas mēbeles no marmora, stikla un metāla, bet tie nav materiāli, ar kuriem strādā mūsu uzņēmumi,» skaidro A. Plezers.

«Jā, Dienvideiropa nav mūsu eksporta tirgus, bet mūsu pircēji Skandināvijā un Vācijā izjūt bažas par ko, kā būs ar ienākumiem pēc mēneša un gada, raizējas par to, kas vispār notiks ar eirozonu, un tāpēc atliek mēbeļu iegādi,» secina Daiļrade Koks vadītājs, gan piebilstot, ka šogad noskaņa Eiropas mērogā nozīmīgajās mēbeļu izstādēs Ķelnē un Stokholmā bijusi «neitrāli pozitīva, nevis pesimistiska».

Bērniem pērk vienmēr

Vietējais Latvijas tirgus ir piesātināts, atzīst nozares pārstāvji, norādot, ka mēbeļu ražotāju daudz, katrs grib nopelnīt pēc iespējas vairāk, tāpēc jāizvērtē, kādā nišā nostiprināties. Ražot dārgas, ļoti ekskluzīvas mēbeles esot liels risks, jo pieprasījums pēc tām ir minimāls.

«Kad sākās ekonomiskā krīze, intensīvi attīstījām bērnu mēbeļu ražošanu, jo mazuļu gultiņu iegādi nevar atlikt - kad bērniņš nāk pasaulē, gultiņu vajag. Turklāt bērni dzimst neatkarīgi no tā, ir krīze vai nav,» pieredzi izklāsta A. Jansons.

Mēbeļu pārprodukcija vērojama arī Eiropā, atzīst Latvijas mēbeļu izpilddirektors. «Ja Latvijas mēbeļu ražotāji nespētu piedāvāt kvalitatīvas mēbeles par adekvātu cenu, ātri vien tiktu izstumti gan no pašmāju, gan starptautiskā tirgus, tomēr tas nav noticis, mēs turamies un strādājam. Par to liels gandarījums,» atzīst A. Plezers.

Konkurē ar zemām cenām

Latvijas tirgū asākie konkurenti pašmāju ražotājiem ir Lietuvas un Polijas uzņēmumi, kuri piedāvā lētāku produkciju. Iemesls, kāpēc poļu un lietuviešu mēbeles var nopirkt par zemākām cenām, ir gan izvēlētie materiāli, gan tas, ka šajās valstīs iespējamas mazākas ražošanas izmaksas, galvenokārt pateicoties zemākiem nodokļiem, kā arī ar uzņēmumu lielajām jaudām, norāda mūsu valsts mēbeļu ražotāji.

Andris Jansons novērojis, ka pircēji izdara izvēli par labu Polijas un Lietuvas ražotāju mēbelēm tieši zemāko cenu dēļ. Uzņēmēju vidū arī labi zināms, ka pircējiem cena būtiskāka par vietējo ražotāju atbalstīšanu.

«Poļi un lietuvieši pamatā strādā ar laminētām skaidu plātnēm, un no šāda materiāla mēbeles var ražot daudz lētāk nekā no koka - bērza, priedes. Turklāt, ja ražo mēbeles gigantiskos apjomos un lielāko daļu eksportē, tad to, kas paliek pāri, var iztirgot par zemu cenu,» skaidro Daiļrade Koks valdes priekšsēdētājs.

Pircējam pašam jāizvēlas, dot priekšroku lētākajām skaidu plātņu mēbelēm vai dārgākajām mēbelēm no masīvkoka, kas tradicionāli tiek uzskatītas par ilglaicīgāku ieguldījumu. «Tas ir jautājums par mēbeles vērtību. Masīvkoka mēbelēm ir citas kategorijas vērtība,» domā A. Jansons, norādot, ka piemēram, kvalitatīvas gultas iegādei jāvelta 200-300 latu un vēl tikpat daudz - matracim, bet virtuves iekārtošanai kopā ar nepieciešamo aprīkojumu - 3000-5000 latu.

Vaina skolu programmās

Tomēr vislielāko neapmierinātību mēbeļu ražotājos raisa nevis konkurenti, bet izglītības sistēma. Pēc viņu domām, izglītības satura veidotāji dzīvo citā realitātē un nepietiekami ņem vērā XXI gadsimta darba tirgus prasības.

«Izglītības iestādēs jaunieši apgūst visdažādākās zināšanas un prasmes, tikai ne to, ko vajag valsts ekonomikai un ko prasa darba tirgus,» uzsver Andris Jansons un piebilst, ka jaunieši, kuri mēbeļu ražošanas uzņēmumos ienāk no augstskolām, bet īpaši tie, kuri nāk no profesionālās izglītības iestādēm, var parādīt diplomu un dokumentus, kas apliecina labas sekmes, bet realitātē faktiski no nulles jāapmāca darba devējam. Vaina nav jauniešos, viņi mācījušie centīgi, ir motivēti un erudīti, vaina ir skolu programmās, jo tas, ko viņi gadiem mācījušies, nav tas, ko vajag uzņēmējiem. Nozarē visasāk jūtams tieši vidējā līmeņa speciālistu trūkums.

Risinājums ir darbiniekus apmācīt pašiem uzņēmējiem, atvēlot tam laiku un resursus, piesaistot darbaudzinātāju lomā pieredzējušus speciālistus ar pedagoga talantu. «Profesionālas izglītības iestāžu satura veidotājiem būtu jāsaprot, ka mēbeļu ražošana mainās un mainās darba tirgus prasības speciālistiem. Šodien nozare nebalstās uz labiem galdniekiem amatniekiem, bet gan uz cilvēkiem, kuri prot strādāt ar modernajām tehnoloģijām,» saka A. Jansons. Tam piekrīt arī citi nozares uzņēmēji, cerot, ka nākotnē sadarbība starp profesionālās izglītības iestādēm un ražotājiem attīstīties.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Nozīmīgākie ražotāji

Avoti SWF
Daiļrade Koks
Elīza-K
Pinus GB
Eibe-L
Erke
Bolderāja Serviss
Avots: Asociācija Latvijas mēbeles

Mēbeļu eksports un imports

2012. gada 1. ceturksnī no Latvijas izvestas koka mēbeles ar kopējo vērtību 16 miljoni latu, no tām uz:
Vāciju - 24,2% (par Ls 3877,9 tūkst.)
Dāniju - 9,3% (par Ls 1483,4 tūkst.)
Lielbritāniju - 8,9% (par Ls 1425,7 tūkst.)
ASV - 6,2% (par Ls 989,2 tūkst.)
Igauniju - 4,8% (par Ls 769,8 tūkst.)
uz citām valstīm - 46,6% (par Ls 7464 tūkst.)

Latvijā ievestas koka mēbeles ar kopējo vērtību 6,4 miljoni latu, no tām no:
Itālijas - 21,6% (par Ls 1381,2 tūkst.)
Polijas - 20,8% (par Ls 1330,8 tūkst.)
Ķīnas - 12,3% (par Ls 790 tūkst.)
Ukrainas - 6,7% (par Ls 430,6 tūkst.)
Vācijas - 4,8% (par Ls 307,7 tūkst.)
no citām valstīm - 33,8% (par Ls 2163,4 tūkst.)
Avots: Zemkopības ministrija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?