Uzbrūk civiliedzīvotājiem
Pagājušajā piektdienā Turcija atvēra 30 kilometru garu robežas posmu, lai uzņemtu bēgļus no Sīrijas ziemeļu pierobežas pilsētas Ain el Arābas, kur lielākā daļa iedzīvotāju ir kurdi. Pagājušajā nedēļā IS kaujinieki sāka uzbrukumus pilsētai, ieņemot desmitiem ciematu Ain el Arābas apkaimē. Pāri robežai tikušie ziņojuši par džihādistu zvērībām, piemēram, galvas nociršanu, cilvēku nomētāšanu ar akmeņiem līdz nāvei un māju dedzināšanu, raksta izdevums Today's Zaman.
Svētdien džihādisti atradušies tikai desmit kilometru no pilsētas robežām, kur notikušas sīvas cīņas starp IS kaujiniekiem un kurdu partizāniem. Cilvēktiesību organizācija Syrian Observatory for Human Rights apgalvo, ka IS kaujās izmantojusi tankus, artilēriju un raķešmetējus. Ieroči pavērsti arī pret civiliedzīvotājiem, kuri steigā pametuši Ain el Arābu.
Turcijas valdība pirmdien paziņoja, ka kopš pagājušās ceturtdienas valstī ieradušies 130 tūkstošu Sīrijas bēgļu. Vicepremjers Numans Kurtulmušs brīdināja, ka bēgļu skaits var daudzkārt pieaugt, tomēr Turcija būšot gatava «sliktākajam scenārijam». «Nekontrolējams spēks otrpus robežai uzbrūk civiliedzīvotājiem. Šīs cilvēku radītās postažas apjoms ir ļaunāks par dabas katastrofu,» viņš sacīja ziņu aģentūrai AP. «Mēs nezinām, cik ciematiem vēl tiks uzbrukts, cik vēl daudzi cilvēki būs spiesti doties bēgļu gaitās.»
Kopš 2011. gada marta, kad pret Sīrijas autoritārā prezidenta Bašāra el Asada asiņaino režīmu sākās sacelšanās, kas pārauga plašā pilsoņkarā, kurā piedalās arī IS kaujinieki, Turcijā ir ieradušies jau 1,5 miljoni sīriešu.
Neskatoties uz Turcijas varasiestāžu pausto gatavību uzņemt jaunus bēgļus, pirmdien bija atvērti vairs tikai divi no deviņiem Turcijas robežpunktiem apkaimē, apgalvo ANO bēgļu aģentūra, kuru pārsteidzis pēkšņais bēgļu vilnis. «Pirms četrām piecām dienām šī apkārtne bija diezgan droša,» organizācijas pārstāve Selina Inala sacīja žurnālam Time. «Un tad trīs dienu laikā Turcijā ieradās 100 tūkstoši sīriešu.»
Aģentūra paziņojusi, ka Turcijai nepieciešama steidzama palīdzība, lai tiktu galā ar bēgļu pieplūdumu. Akūti trūkstot pārtikas, segu un ziemas drēbju bērniem.
Neļauj nokļūt Sīrijā
Vēl viens iemesls Turcijas lēmumam daļēji slēgt robežu ir kurdu nemiernieku centieni nokļūt Sīrijā, lai cīnītos pret IS kaujiniekiem. Syrian Observatory for Human Rights apgalvo, ka nedēļas nogalē no Turcijas Sīrijā iekļuvuši vairāki simti kurdu kaujinieku. Viņi esot atsaukušies par teroristu organizāciju pasludinātās Kurdistānas strādnieku partijas (PKK) aicinājumam ķerties pie ieročiem, lai atvairītu IS uzbrukumu Ain el Arābai.
Svētdien pie viena no robežposteņiem izcēlās sadursmes starp turku drošībniekiem un kurdu vīriešiem, kuri mēģināja nokļūt Sīrijā. Turcijas mediji apgalvo, ka kurdi drošības spēkus apmētājuši ar akmeņiem, bet pretī saņēmuši asaru gāzi. Sadursmēs nopietnus ievainojumus guvuši divi cilvēki.
IS spēki, kuru sastāvā cīnās tūkstošiem rietumvalstu pilsoņi, ir pārņēmuši kontroli pār lielu teritoriju Sīrijas ziemeļos un Irākas ziemeļrietumos. Radikālās kustības panākumus Irākā ir apslāpējuši ASV veiktie aviācijas uzbrukumi, bet Sīrijā džihādisti var uzdarboties netraucēti. Kopš pagājušās trešdienas IS Sīrijas ziemeļos esot sagrābuši vairāk nekā 60 ciematu, no kuriem džihādisti nezināmā virzienā aizveduši 800 cilvēku, kuru liktenis nav zināms.
ASV, kas ir izveidojušas starptautisku koalīciju cīņai pret IS, paziņojušas, ka ir gatavas uzbrukt džihādistu pozīcijām Sīrijā, bet atturas precizēt, ko tieši gatavojas darīt.