Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Pirmdiena, 30. decembris
Daniela, Dāniels, Dāvids, Dāvis

Centās aptvert neaptveramo. Kultūrvēsturnieku Vitoldu Mašnovski pieminot

Astoņdesmit divu gadu vecumā 16. decembrī miris Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) goda loceklis kultūrvēsturnieks Vitolds Mašnovskis (31.10.1942.–16.12.2024.)

Vitolds Mašnovskis dzimis Tukuma novada Pūrē, studējis ekonomiku. Bijis Tumes ciema izpildkomitejas priekšsēdētājs, darbojies žurnālistikā, strādājis par Tukuma rajona laikraksta fotokorespondentu, bijis Tukuma Mākslas un novadpētniecības muzeja ārštata līdzstrādnieks. Vitolds Mašnovskis darbojies arī Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā kā Tukuma rajona galvenais inspektors. Dzīves lielāko daļu Vitolds Mašnovskis nodarbojās ar fotografēšanu un ir sarīkojis vairākas personālizstādes. Tāpat viņš visu mūžu ir vācis informāciju par Latvijas kultūrvēsturi, kultūras pieminekļiem, arhitektūras un mākslas vēsturi un izveidojis plašu fotoarhīvu un dokumentu krājumu, ko nodevis Herdera institūtam Marburgā Vācijā.

Vitolda Mašnovska mūža darbs ir četri enciklopēdiski sējumi Latvijas luterāņu baznīcas. Vēsture, arhitektūra, māksla, memoriālā kultūra un pieci enciklopēdiski sējumi Muižas Latvijā. Vēsture, arhitektūra, māksla. Latvijas Mākslas akadēmijas profesors, LZA īstenais loceklis Ojārs Spārītis atzīst, ka Vitoldam Mašnovskim bija raksturīgi censties aptvert neaptveramo, paveikt nepaveicamo un nenobīties, vienam pašam darot darbu, kam parasti tiek rīkotas talkas un piesaistīti palīgspēki.

Vitoldam Mašnovskim aiz muguras paliek kopā ar dzīvesbiedri Ženiju Livdāni pētnieciskajos ceļojumos pieveiktie 10 000 kilometru, viņa datora atmiņā glabājas daudzu gadu garumā iegūtie un sakrātie Latvijas kultūras pieminekļu fotodokumentu miljoni, bet uz rakstāmgalda stāv vēl vairāki neizdotu manuskriptu sējumi, vēsta Ojārs Spārītis.

LZA goda loceklis Imants Lancmanis uzsver, ka Vitolds Mašnovskis Latvijas kultūras vēsturē paliks kā fenomens, līdzīgi Johanam Kristofam Brocem. "Viņam bija lemts paveikt titānisku darbu, veidojot deviņus biezus sējumus par Latvijas muižām un baznīcām, kas tagad ir pamatinformācijas avots jebkuram pētniekam vai interesentam, ļaujot turpināt viņa iesākto darbu un padziļināt, precizēt pētījumus," atvadvārdos saka Imants Lancmanis.

"Mani iepriecina, ka cilvēki zvana un stāsta, cik lieliski, ka iznākusi šāda grāmata, un ka viņi vasarā kopā ar bērniem brauks skatīties muižas," 2019. gadā, iznākot enciklopēdiskā izdevuma Muižas Latvijā trešajam sējumam, intervijā laikrakstā Diena sacījis kultūrvēsturnieks. Atvadoties lai ieklausāmies Vitolda Mašnovska brīdinājumā: "Pašlaik interesēties par muižām ir ierasta lieta. Taču, ja mēs tās neglābsim, drīz vairs nebūs, ko glābt."

Atvadīšanās no Vitolda Mašnovska notiks sestdien, 21. decembrī, plkst. 11 Rīgā, Tēraudlietuves ielā 3, Lielajā zālē.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Skanošā fotoizstāde IRu

Apvienojot skaņas un attēla spēku, radīta skanoša foto izstāde IRu. Izstādes fotogrāfiju autors Lauris Vīksne. 52 fotogrāfijas uzņemtas Japānā, Tokijā un Latvijā. Izstādē skan Pūt, vējiņi!, latviešu ...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja