Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Trešdiena, 15. janvāris
Fēlikss, Felicita

Aizdod Latvijai un mazliet arī nopelni

Pirmoreiz atjaunotās Latvijas vēsturē Latvijas valsts obligācijas fiziskās personas varēs iegādāties bez starpnieka - plānots, ka vērtspapīru iegāde tiks sākta nākamā gada 2. ceturksnī. Skeptiķi lēš, ka procentu likme ir ļoti zema un nekāda peļņa nav gaidāma, toties pozitīvais faktors - pareizi sperot šādu soli, valsts var panākt arī lielāku patriotismu.

Vērtspapīru iegāde plānota plašiem iedzīvotāju slāņiem, tātad katram no mums. Vārds «obligācijas» gan mazliet asociējas ar laikiem, kad vai katras mājas dokumentu plauktā bija pelēkzaļie vērtspapīri, kuru pārdošana tika veicināta daudzās rūpnīcās, kolhozos un citos «trieciennieku» kolektīvos.

Minimāli - 30 latu

Sākotnēji krājobligācijas iedzīvotāji varēs iegādāties speciālā interneta vietnē, bet pakāpeniski iegāde paredzēta arī Latvijas pasta nodaļās un kredītiestādēs. Pašlaik fiziskās un juridiskās personas var iegādāties valsts vērtspapīrus pie starpniekiem.

Valsts kases pārstāve Elīna Krastiņa norāda, ka patlaban netiek paredzēta šo obligāciju saņemšana papīra formā, bet plānots, kā apliecinājumu varēs saņemt vērtspapīru konta izrakstu un iegādes līgumu. Krājobligācijas gan nevar kā uzņēmuma akcijas vai zelta karoti uzdāvināt krustbērnam raudzībās.

Krājobligāciju emisija tiek plānota ik dienu par to nominālvērtību - vienu latu, minimālā ieguldījuma summa - 30 latu, maksimālajam ieguldījumam tiks noteikts ierobežojums - 50 000 latu vienam pircējam vienā dienā. Otrreizējā tirdzniecība nav paredzēta, toties paredzēta pirmstermiņa atpirkšanas iespēja - piesakot atpārdošanu jebkurā laikā, bet zaudējot peļņas procentus. Sākotnējais krājobligāciju termiņš būs 6-12 mēneši, vēlāk to plānots pagarināt līdz 10 gadiem.

Procentu likme ir atkarīga no attiecīgā brīža tirgus apstākļiem. Piemēram, pašlaik 12 mēnešu Latvijas valsts vērtspapīru procentu likme ir aptuveni 0,6%, savukārt 10 gadu valsts vērtspapīru procentu likme ir aptuveni 3,3%. Pērn 12 mēnešu valsts vērtspapīru procentu likme bija 2%. No 2009. gada līdz šim gadam valsts vērtspapīru likmes ir svārstījušās no 0,35% līdz 14,75% (skatīt diagrammu). Tas nozīmē, ka valsts piedāvājums ieguldīt naudu ir konkurētspējīgs ar banku depozītu procentu līmeni.

Projekta ieviešanas un administrācijas izmaksas lēš 0,1-0,75% apmērā no piesaistāmo resursu apjoma.

Dažādos uzkrājumus

Vienkāršas krājobligācijas ieviešana kopumā finanšu tirgus sektora attīstībai ir laba zīme, uzskata Swedbank Investīciju produktu daļas vadītājs Reinis Jansons. «Vērtspapīru darījumi, arī visu veidu obligācijas, mājsaimniecībām šķiet sarežģīti, un to izmantošana Latvijā pašlaik ir kūtra, savukārt vienkāršots obligāciju risinājums var veicināt iedzīvotāju pieredzi darījumos ar vērtspapīriem un līdz ar to mudināt dažādot savus uzkrājumus,» norāda Swedbank pārstāvis.

Anželika Sivicka, Nordea bankas ieguldījumu produktu pārdošanas vadītāja, raksturo valsts obligācijas kā ierastu praksi visā pasaulē. Viņa prognozē, ka arī Latvijas krājobligācijām noteikti ir liels potenciāls. «Latvija ir atguvusi uzticību starptautiskajos finanšu tirgos, to apstiprina veiksmīgas obligāciju emisijas 1,5 miljardu ASV dolāru (810 miljonu latu) apmērā 2011. un 2012. gadā,» saka A. Sivicka.

Visu izšķir procenti

Krājobligāciju popularitāte būs atkarīga no procentu likmēm, kas tiks piedāvāta to turētājiem. A. Sivicka lēš, ka, tā kā banku depozītiem procentu likmes pašlaik ir diezgan zemas, daudzi iedzīvotāji meklē alternatīvās ieguldījumu iespējas. «Ne visi ir gatavi iesaistīties riskantajos darījumos finanšu tirgos, tāpēc Latvijas krājobligācijas, manuprāt, ir lieliska iespēja gan diversificēt savus finanšu līdzekļus, daļu no bankām uzticētiem līdzekļiem uzticot valstij, gan piedalīties vērtspapīru tirgū, neriskējot ar savu ieguldīto kapitālu, gan, protams, atbalstīt Latvijas ekonomiku,» norāda Nordea pārstāve.

E. Krastiņa pauž, ka projekta mērķis ir nodrošināt Latvijas iedzīvotājiem drošu ieguldījumu un uzkrājumu veidošanas alternatīvu finanšu iestāžu piedāvājumiem, kā arī veicināt privātpersonu iesaisti valsts vērtspapīru tirgū, tā nodrošinot papildu līdzekļu piesaisti valsts budžeta finansēšanas nepieciešamības segšanai. «Mēs ceram, ka tas varētu veicināt arī patriotismu un piederību valstij,» saka E. Krastiņa.

Jāizskaidro riski

Laikā, kad diskusijas par valstu «defoltu» un megakorporāciju bankrotiem kļuvušas gandrīz vai par tikpat ikdienišķu parādību kā rudens lietavas, var sākt mākt bažas, vai ieguldīto naudu vērtspapīros nevar viens divi pazaudēt. Valsts kase iedrošina - iespēja, ka cilvēki varētu zaudēt naudu, kas ieguldīta obligācijās, ir izslēgta, jo valsts garantē līdzekļu atmaksu visā valsts pastāvēšanā.

A. Sivicka norāda, ka joprojām ir aktuāls jautājums, vai Latvija ir atguvusi uzticību arī iekšējā tirgū. Lai gan pagājuši 20 gadi, daudzu vecākās paaudzes iedzīvotāju atmiņā joprojām ir XX gadsimta 90. gadu situācija valsts ekonomikā, kas daudziem krājējiem saistīta tieši ar to, ka valdības parādzīmēm bija zaudēta jebkāda vērtība. Ir svarīgi izskaidrot, ka Latvija atrodas pavisam citā situācijā un riski ir nesalīdzināmi mazāki, secina Nordea pārstāve.

Krājobligācijas citur

Pērn Čehijas Finanšu ministrija bija spiesta būtiski samazināt sākotnēji paredzēto krājobligāciju izplatīšanas termiņu, jo tika strauji izpirktas krājobligācijas 20,4 miljardu Čehijas kronu (580 miljonu latu) nominālvērtībā. Finanšu speciālistu sākotnējā stratēģija paredzēja divreiz mazāku pieprasījumu - tikai 10 miljardu Čehijas kronu apmērā.

Arī analizējot piecu gadu statistiku par Īrijas Nacionālās parāda vadības aģentūras noguldījumu produktiem, jāsecina, ka iedzīvotāju noguldījumu apjoms pēc šī kritērija pieaug.

Kaimiņvalstī Igaunijā krājobligāciju iegādes iespēja tiešā veidā vēl netiek nodrošināta, savukārt Lietuvā procentu likme ir ap 3%.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Valsts vērtspapīri

Latvijas valsts vērtspapīru izlaišanas mērķis ir nodrošināt valsts budžeta deficīta finansēšanu un valsts parāda pārfinansēšanu, kā arī valdības finanšu likviditāti.

Valsts vērtspapīri ir galvenais valsts iekšējā aizņēmuma avots.

Valsts vērtspapīru iedalījums pēc to sākotnējā dzēšanas termiņa: īstermiņa parādzīmes (vērtspapīri ar sākotnējo dzēšanas termiņu līdz gadam), vidēja termiņa obligācijas (no viena līdz pieciem gadiem) un ilgtermiņa obligācijas (sākotnējais dzēšanas termiņš ir vairāk nekā pieci gadi).

Valsts vērtspapīrus reģistrē Latvijas Centrālajā depozitārijā.
Avots: Valsts kase

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Strēlnieku piemineklis

Latvijas Profesionālo gidu asociācija ir sašutumā, kādēļ netiek nojaukts vai pārvietots Latviešu strēlnieku piemineklis Vecrīgā, vēsta LTV.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?