Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +11 °C
Apmācies
Piektdiena, 1. novembris
Ikars

Uz Rīgas zoodārzu pavasara raudzībās

Kaut ziema vēl atļāvās izaicinoši pārklāt zemi ar baltu sniega segu, tās triumfa brīdis bija īss. Zooloģiskajā dārzā sniegs jau pazudis, un lielais diriģents Daba, paceļot pie debesīm spožo sauli, licis uzziedēt pāvu astēm, skaņi sakliegties Japānas dzērvēm, dziedāt cīruļiem, jaunam dzīves cēlienam aicinājis lāčus.

Čau, Pikuci!

Baibaku jeb stepes murkšķi Pikuci Rīgas zoodārzs pirms diviem gadiem atveda no Alsungas, kur atrodas vienīgā šo dzīvnieku audzētava Latvijā.

Kā visi sugas pārstāvji, arī mūsu murkšķis, kā oktobrī ieritinājās savas salmu migas dziļumos, tā saldi nogulēja līdz pat pavasarim. Kādu rītu, nostājies uz pakaļkājām, varen pikts un vēl samiegojies, Pikucis pārsteidza dzīvnieku kopējus ar spalgiem brēcieniem. Viņu var saprast, jo, piecus mēnešus neko neēdot, bija pilnībā zaudētas sugai raksturīgās apaļīgās ķermeņa formas. Ja kāds izceltu murkšķi no migas ziemā, šis būtu pavisam salts, bez dzīvības pazīmēm. Viņa miesas temperatūra ziemas guļā nepārsniedz četrus grādus. Šajā laikā ar murkšķi var darīt, ko grib - nekādas reakcijas! Ziemas guļā dzīvnieciņš zaudē ap 2/5 ķermeņa masas, t. i., visu tauku kārtu, un tāpēc pamostas kārns un nīgrs. Nebrīvē murkšķi ziemas miegā pavada piecus mēnešus, savvaļā stepēs murkšķi kā beigti var nogulēt pat deviņus mēnešus. Šis biklais dzīvnieciņš ir pārliecināts veģetārietis, viņš neēd pat kukaiņus.

Latvijā murkšķi jeb baibaki tika atzīti par perspektīviem mājdzīvniekiem gaļas un ādas ieguvei, taču netika ņemts vērā tas, ka baibaks, guļot ziemas miegā, neaug un zaudē uzēsto svaru!... Bizness nesanāca. Bet Pikucis ir mākslinieks, viņš dzīvo zoodārza izbraukumu nodaļā un tāpat kā bebrs Čāpiņš dažkārt dodas ciemos pie bērniem.

Būs dzīvotājs!

Līdz šim Rīgas Zooloģiskajā dārzā katru pavasari lielākā vai mazākā skaitā nokļuva nelaimē nonākuši pelēko roņu un pogaino sīkroņu mazuļi. Šī gada marta sākumā Jūrmalas pludmalē tika atrasts aptuveni divas nedēļas vecs pelēko roņu bērnelis. Ronēns bija novārdzis un dabā izdzīvot nebūtu spējīgs. Tieši baltās pūkas un visai apaļīgās figūras dēļ ronēns ieguva vārdu Pūpēdis. Mazuli drīz sāks mēģināt barot ar veselām zivīm, bet pagaidām jāsamierinās ar zivju putriņu, kas ronēna vēderā tiek ievadīta ar zondi, un tas ir diezgan skarbs pasākums, kā to varat vērot Rīgas zoo mājaslapā. Kopēji teic, ka mazulis saņēmies, - šķiet, ka būs dzīvotājs, un jau tuvākajās dienās viņu sāks piebarot ar zivīm. Lai Pūpēdim veicas!

Rīgas Zooloģiskā dārza darbinieki prognozē, ka šajā pavasarī pludmalēs būs atrodams ne viens vien novārdzis vai arī vienkārši atpūsties izrāpojis ronēns. Speciālisti atgādina, ka, sastopot jūras piekrastē mazu, baltu roņu bērnu, nevajag to nedz aiztikt, nedz arī dzīt jūrā! Ja māc šaubas par ronēna veselības stāvokli, tas izskatās novārdzis vai ir redzami ievainojumi, vēlams sazināties ar Dabas aizsardzības pārvaldes speciālistiem pa tālr. 67509545, brīvdienās - 29123431. Patvarīgi ronēnus pārvietot nav ieteicams. Lielāks kaitējums dabai rodas, atņemot tai veselu roņu mazuli, nevis dienu liekot vārgulītim pagaidīt palīdzību. Uzmanību, nelaidiet pludmalē skraidīt savus suņus, viņi apdraud ronēnu dzīvību!

Rīgas Zooloģiskais dārzs 22. un 23. martā (no plkst. 12-16) pirmo reizi aicina apmeklēt Roņu dienas zoodārzā, kad būs arī iespēja (no plkst. 13-14) paviesoties ronēna Pūpēža pieticīgajos apartamentos, pavērot roņa Puikas paraugdemonstrējumus un paklausīties stāstus par roņu dzīvi Baltijas jūrā.

Pārsla aicina raudzībās

Tikmēr zoodārza filiālē Cīruļos ik dienu var vērot kādu citu mazuli - varen rotaļīgu un komunikablu lamu meitenīti Pārslu, kas 9. janvārī pasaulē nāca Cīruļu lamām Lanelīnai un Lietuvā dzimušajam Pumpuram. Kaut arī lama dzimstot ir tikai 10-12 kg smaga un garā kakla un slaido kāju dēļ pirmās stundas jūtas gaužām neveikla, Pārsla uzreiz cēlās kājās un spēra savus pirmos soļus. Ziemas īslaicīgo salu jaundzimusī pārcieta bez raizēm, jo daba jau no dzimšanas lamām piešķir ļoti blīvu un siltu kažoku. Pārsla būs ļoti skaista - balta ar kakao krāsas pleķīšiem uz „kleitas". Dzimšanas dienā laiks bija slapjš, zeme klāta ar dubļiem, tāpēc lamiņa uzturējās kūtiņā, bet jau janvāra beigās lamu meitenīte kopā ar savējiem dzīvojās pa lauku. Kopēji gan pieskatīja mazuli, jo zināms, ka lamas ne īpaši mīl savus bērnus. Tomēr māmiņa bērneli baro līdz sešu, pat deviņu mēnešu vecumam. Jaundzimušie jau otrajā vai trešajā dienā sāk čabināt arī sienu un nogaršo skābbarību.

Pašlaik Cīruļos brīvā dabā dzīvo četras lamas. Viņas ir ļoti draudzīgas pret cilvēkiem, tāpēc brauciet Pārslas raudzībās!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?